Back to Top
| Solid-state drive capacity | 7680 GB |
| Read speed | 550 MB/s |
| Write speed | 510 MB/s |
| Memory type | TLC 3D NAND |
| Random read (4KB) | 86000 IOPS |
| Random write (4KB) | 30000 IOPS |
| Security algorithms | 256-bit AES |
| End-to-End Data Protection | |
| Enhanced Power Loss Data Protection technology | |
| Hardware encryption | |
| Component for | Server/Workstation |
| Uncorrectable Bit Error Rate (UBER) | < 1 per 10^17 bits read |
| Mean time between failures (MTBF) | 2000000 h |
| SSD form factor | 2.5" |
| Power consumption (max) | 4.3 W |
| Power consumption (idle) | 1.4 W |
| Interface | Serial ATA III |
| Temperature monitoring and logging | Y |
| Operating temperature (T-T) | 0 - 70 °C |
| Maximum operating temperature | 70 °C |
| Operating vibration | 2.17 G |
| Non-operating vibration | 3.13 G |
| Operating shock | 1000 G |
| Non-operating shock | 1000 G |
| Maximum non-operating altitude | 0.5 m |
| Endurance rating | 36.5 PB |
on eligible items over $99
30 days
PayPal, Mastercard, Visa, Apple Pay etc.
New customer? Start Here.