Back to Top
| Firewall throughput | 4000 Mbit/s |
| IPSec VPN throughput | 1.8 Gbit/s |
| IPS/IDS throughput | 2500 Mbit/s |
| SSL inspection throughput | 750 Mbit/s |
| Maximum connections (DPI) | 400000 |
| Maximum connections (SPI) | 1250000 |
| Maximum firewall connections per second | 16000 |
| Heat dissipation | 44.7 BTU/h |
| Wi-Fi | |
| VPN tunnels quantity | 200 |
| Local user database | 250 |
| Quality of Service (QoS) support | |
| Number of VLANs | 256 |
| Point-to-point protocol over Ethernet (PPPoE) | |
| DHCP server | |
| Number of LAN Access Points (max) | 32 |
| Routing protocols | BGP, OSPF, RIP-1, RIP-2 |
| LED indicators | Y |
| Connectivity technology | Wired |
| Gigabit Ethernet (copper) ports quantity | 8 |
| USB 3.0 (3.1 Gen 1) Type-A ports quantity | 2 |
| Ethernet LAN (RJ-45) ports | 8 |
| Ethernet LAN data rates | 1000,5000 Mbit/s |
| Console port | RJ-45 |
| Number of console ports | 1 |
| Installed SFP+ modules quantity | 2 |
| WAN connection | Mobile network (USB) |
| Total storage capacity | 32 GB |
| Form factor | Desktop |
| Built-in display |
| AC input voltage | 100-240 V |
| AC input frequency | 50/60 Hz |
| Power consumption (max) | 13.4 W |
| Power supply | 60 W |
| Redundant power supply (RPS) support |
| Operating temperature (T-T) | 0 - 40 °C |
| Storage temperature (T-T) | -40 - 70 °C |
| Operating relative humidity (H-H) | 5 - 95 % |
| Storage relative humidity (H-H) | 5 - 95 % |
| Weight | 970 g (2.14 lbs) |
| 225 | |
| 150 | |
| 35 |
on eligible items over $99
30 days
PayPal, Mastercard, Visa, Apple Pay etc.
New customer? Start Here.
