Back to Top
| Colour | |
| Maximum printing width (columns) | 42 |
| Print head | 9-pin |
| Cut sheet width range | 76 - 58 mm |
| Cut sheet thickness range | 0.065 - 0.085 mm |
| Standard interfaces | Ethernet |
| Print head life | 150 million characters |
| Mac compatibility | |
| Windows operating systems supported | Y |
| Linux operating systems supported | Y |
| Power consumption (typical) | 36 W |
| Width | 160 mm (6.24 ") |
| Depth | 245 mm (9.56 ") |
| Height | 152 mm (5.93 ") |
| Weight | 2960 g (6.53 lbs) |
| Operating temperature (T-T) | 0 - 50 °C |
| Storage temperature (T-T) | -20 - 70 °C |
| Operating relative humidity (H-H) | 0 - 90 % |
| Storage relative humidity (H-H) | 5 - 95 % |
| Certification | UL, C-UL, TüV, CB, FCC A, VCCI A, EN55022, CE |
| Dimensions (WxDxH) | 160 x 245 x 152 mm |
| Print technology | Dot Matrix |
| Network ready | |
| Connectivity technology | Wired |
| Media thickness | 0.065 - 0.085 mm |
| Product colour | Grey |
on eligible items over $99
30 days
PayPal, Mastercard, Visa, Apple Pay etc.
New customer? Start Here.