Back to Top
| Connector 1 | SFP+ |
| Connector 2 | SFP+ |
| Connector gender | Male connector/Male connector |
| Cable colour | Black |
| Cabling technology | 10/100/1000Base-T(X) |
| RoHS compliance | |
| Cable length | 2 m |
| Jacket material | Polyvinyl chloride (PVC) |
| Input impedance | 100 Ω |
| Operating temperature (T-T) | 0 - 70 °C |
| Storage temperature (T-T) | -40 - 80 °C |
| Weight | 100 g (0.22 lbs) |
| Package width | 207 mm |
| Package depth | 230 mm |
| Package height | 15 mm |
| 1 |
on eligible items over $99
30 days
PayPal, Mastercard, Visa, Apple Pay etc.
New customer? Start Here.
