Back to Top
| Cable shielding | U/UTP (UTP) |
| Connector 1 | RJ-45 |
| Connector 2 | RJ-45 |
| Connector gender | Male connector/Male connector |
| Data transfer rate | 100 Mbit/s |
| Frequency | 350 MHz |
| Cable colour | Blue |
| Cabling technology | 10/100Base-T(X) |
| AWG wire size | 24 |
| RoHS compliance | |
| Plug and Play | |
| Cable length | 0.9 m |
| Cable standard | Cat5e |
| Jacket material | Polyvinyl chloride (PVC) |
| Certification | TIA/EIA-568-B.1-2001 T568B |
| Cable rating | CMG (CM) |
| Weight | 100 g (0.22 lbs) |
| Package width | 5.50 mm |
| Package depth | 200 mm |
| Package height | 210 mm |
| Package weight | 100 g |
| Connector(s) | RJ45 Male, RJ45 Male |
on eligible items over $99
30 days
PayPal, Mastercard, Visa, Apple Pay etc.
New customer? Start Here.
