Back to Top
| Cable length | 0.9 m |
| USB version | 2.0 |
| Connector 1 | USB A |
| Connector 2 | Micro-USB B |
| Connector gender | Male connector/Male connector |
| Connector 1 gender | Male connector |
| Connector 2 gender | Male connector |
| Connector 1 form factor | Straight |
| Connector 2 form factor | Straight |
| Connector contacts plating | Nickel |
| Product colour | Black |
| Jacket material | Polyvinyl chloride (PVC) |
| Cable shielding | Aluminum mylar foil |
| Magnetically shielded | |
| Data transfer rate (max) | 480 Mbit/s |
| Plug and Play | |
| RoHS compliance |
| Package width | 12 mm |
| Package depth | 122 mm |
| Package height | 214 mm |
| Quantity per pack | 1 pc(s) |
on eligible items over $99
30 days
PayPal, Mastercard, Visa, Apple Pay etc.
New customer? Start Here.
