Back to Top
| Type | Console transmitter & receiver |
| Data transfer rate | 480 Mbit/s |
| Maximum transfer distance | 50 m |
| Product colour | Black |
| Rubber feet | |
| LED indicators | Link, Power |
| Housing material | Steel |
| Cable types supported | Cat5, Cat5e, Cat6, Cat6a, Cat6e, Cat7 |
| RoHS compliance |
| USB 2.0 ports quantity | 4 |
| Mini-USB 2.0 ports quantity | 1 |
| RJ-45 ports quantity | 2 |
| DC-in jack |
| Width | 52 mm (2.03 ") |
| Depth | 80 mm (3.12 ") |
| Height | 22 mm (0.86 ") |
| Weight | 325 g (0.72 lbs) |
| Package width | 143 mm |
| Package depth | 168 mm |
| Package height | 63 mm |
| Package weight | 850 g |
| Operating temperature (T-T) | 0 - 50 °C |
| Storage temperature (T-T) | -20 - 70 °C |
| Operating relative humidity (H-H) | 0 - 80 % |
| Cables included | LAN (RJ-45), USB |
| Manual | |
| AC adapter included |
| Power consumption (max) | 10 W |
| Input voltage | 100 - 240 V |
| Output voltage | 5 V |
| Output current | 2 A |
| Plug type | Type M |
on eligible items over $99
30 days
PayPal, Mastercard, Visa, Apple Pay etc.
New customer? Start Here.
