Back to Top
| Cable shielding | U/UTP (UTP) |
| Connector 1 | RJ-45 |
| Connector 2 | RJ-45 |
| Connector gender | Male connector/Male connector |
| Connector contacts plating | Gold |
| Data transfer rate | 1000 Mbit/s |
| Frequency | 250 MHz |
| Cable colour | Black |
| AWG wire size | 28 |
| RoHS compliance | |
| Plug and Play | |
| Conductor type | Stranded |
| Cable length | 3 m |
| Cable standard | Cat6 |
| Jacket material | Low smoke zero halogen (LSZH), Polyvinyl chloride (PVC) |
| Halogen free |
| Outer diameter | 3.7 mm |
| Width | 12 mm (0.47 ") |
| Depth | 3000 mm (117 ") |
| Height | 10 mm (0.39 ") |
| Weight | 74 g (0.16 lbs) |
| Package width | 175 mm |
| Package depth | 190 mm |
| Package height | 5 mm |
| Package weight | 74 g |
| 1 |
on eligible items over $99
30 days
PayPal, Mastercard, Visa, Apple Pay etc.
New customer? Start Here.
