Back to Top
| Cable shielding | U/FTP (STP) |
| Connector 1 | RJ-45 |
| Connector 2 | RJ-45 |
| Connector gender | Male connector/Male connector |
| Connector contacts plating | Copper |
| Data transfer rate | 10000 Mbit/s |
| Frequency | 500 MHz |
| Cable colour | Grey |
| Cabling technology | 10Base-T(X) |
| AWG wire size | 26 |
| RoHS compliance | |
| Plug and Play | |
| Conductor type | Stranded |
| Cable length | 0.9 m |
| Cable standard | Cat6a |
| Jacket material | Polyvinyl chloride (PVC) |
| Snagless cable boot |
| Cable rating | CMG (CM) |
| Package width | 20 mm |
| Package depth | 195 mm |
| Package height | 210 mm |
| Package weight | 100 g |
| 1 |
on eligible items over $99
30 days
PayPal, Mastercard, Visa, Apple Pay etc.
New customer? Start Here.
