Back to Top
| Cable length | 2 m |
| Connector 1 | SFP+ |
| Connector 2 | SFP+ |
| Connector gender | Male connector / Male connector |
| Cable colour | Black |
| Data transfer rate | 10 Gbit/s |
| Brand compatibility | Dell |
| RoHS compliance | |
| REACH compliance | |
| Certification | CE, FCC |
| Operating temperature (T-T) | 0 - 70 °C |
| Storage temperature (T-T) | -40 - 85 °C |
| Weight | 100 g (0.22 lbs) |
| Quantity | 1 |
| Package width | 200 mm |
| Package depth | 220 mm |
| Package height | 40 mm |
| Package weight | 100 g |
on eligible items over $99
30 days
PayPal, Mastercard, Visa, Apple Pay etc.
New customer? Start Here.
