Back to Top
| Maximum weight capacity | 50 kg |
| Minimum screen size compatibility | 37 " |
| Maximum screen size compatibility | 75 " |
| Suitable for | Computer monitor / TV |
| Minimum VESA mount | 200 x 200 mm |
| Maximum VESA mount | 600 x 400 mm |
| VESA mounting interfaces | 200 x 200,300 x 300,400 x 200,400 x 400,600 x 400 mm |
| Number of displays supported | 1 |
| Height adjustment | |
| Height adjustment range | 560 - 910 mm |
| Pivot angle | -180 - 180 \u00b0 |
| Tilt angle range | -25 - 0 \u00b0 |
| Angle of rotation | 360 \u00b0 |
| Swivel angle range | -180 - 180 \u00b0 |
| Product colour | Black |
| Material | Steel |
| Cord management | |
| Certification | RoHS |
| Width | 435 mm (16.97 ") |
| Depth | 680 mm (26.52 ") |
| Height | 1150 mm (44.85 ") |
| Weight | 5000 g (11.02 lbs) |
| Screws included | |
| Screw nuts included | |
| Number of anchors included | 4 |
| Number of screws | 24 |
| Number of screw nuts | 2 |
| Washers included | |
| Extension pole included | |
| Wrench included | |
| Mounting brackets included | |
| Number of washers included | 8 |
| Number of wrenches included | 1 |
| Mounting kit | |
| Number of mounting brackets | 3 |
| Spacer included | |
| Hex key included | |
| Bolts included | |
| Manual | |
| Number of spacers included | 8 |
| Number of hex keys inlcluded | 1 |
| Number of bolts | 2 |
| Anchors included |
| Package dimensions (WxDxH) | 365 x 760 x 145 mm |
| Package weight | 6900 g |
on eligible items over $99
30 days
PayPal, Mastercard, Visa, Apple Pay etc.
New customer? Start Here.
