Back to Top
| Type | Network repeater |
| Maximum transfer distance | 1000 m |
| Data transfer rate | 300 Mbit/s |
| Cable types supported | Cat5e, Cat6 |
| Chipset | RTL8685FB-CG |
| VLAN tagging |
| Networking standards | IEEE 802.1Q, IEEE 802.3, IEEE 802.3u, IEEE 802.3z |
| RJ-45 input ports | 2 |
| RJ-45 output ports | 2 |
| DC-in jack |
| Product colour | Black |
| Rack mounting | |
| LED indicators | LAN, Power |
| Quantity per pack | 2 pc(s) |
| AC input voltage | 100 - 240 V |
| Input current | 0.5 A |
| Power consumption (typical) | 3.8 W |
| External power adapter | |
| Plug type | Type M |
| Operating temperature (T-T) | 0 - 40 °C |
| Storage temperature (T-T) | -10 - 70 °C |
| Operating relative humidity (H-H) | 0 - 90 % |
| Width | 74 mm (2.89 ") |
| Depth | 97 mm (3.78 ") |
| Height | 23 mm (0.9 ") |
| Weight | 116 g (0.26 lbs) |
| Sustainability compliance | |
| Sustainability certificates | Trade Agreements Act (TAA) |
| AC adapter included | |
| Quick start guide |
| Package width | 150 mm |
| Package depth | 180 mm |
| Package height | 130 mm |
| Package weight | 700 g |
| Master carton width | 305 mm |
| Master carton length | 425 mm |
| Master carton height | 515 mm |
| Quantity per master carton | 15 pc(s) |
on eligible items over $99
30 days
PayPal, Mastercard, Visa, Apple Pay etc.
New customer? Start Here.
