Back to Top
| Product colour | Black |
| Number of displays supported | 1 |
| Minimum screen size compatibility | 27 " |
| Maximum screen size compatibility | 32 " |
| Screen rotation | |
| Angle of rotation | 360 u00b0 |
| Swivel angle | 90 u00b0 |
| Swivel arm | |
| Tilt angle range | -20 - 90 u00b0 |
| Adjustable height (max) | 880 mm |
| Wall mountable | |
| Maximum weight per keyboard tray | 3.5 kg |
| Maximum weight capacity | 10 kg |
| Frame material | Aluminium, Steel |
| VESA mounting interfaces | 75 x 75,100 x 100 mm |
| Cable management |
| Distance to the wall (min) | 97 mm |
| Distance to the wall (max) | 613 mm |
| Weight | 10500 g (23.15 lbs) |
| Depth | 548 mm (21.37 ") |
| Height | 156 mm (6.08 ") |
| Width | 880 mm (34.32 ") |
| Screws included | |
| Spacer included | |
| Number of screws | 44 |
| Number of anchors included | 14 |
| Number of base pads | 4 pc(s) |
| Quantity per master carton | 1 pc(s) |
| Master carton height | 163 mm |
| Master carton width | 965 mm |
| Master carton length | 506 mm |
| Package depth | 506 mm |
| Package width | 965 mm |
| Package height | 163 mm |
| Package weight | 15200 g |
| Y |
on eligible items over $99
30 days
PayPal, Mastercard, Visa, Apple Pay etc.
New customer? Start Here.
