Back to Top
| Maximum screen size compatibility | 13 " |
| Product main colour | Black, Transparent |
| Case type | Folio case |
| Material | Polycarbonate (PC), Thermoplastic polyurethane (TPU) |
| Brand compatibility | Apple |
| Compatibility | iPad Air 13" M2 (A2898, A2899, A2900) |
| Protection features | Bump resistant, Drop resistance, Scratch resistant |
| Built-in speaker(s) |
| Stand mode | |
| Number of stand modes | 1 |
| Pen loop |
| Built-in battery |
| Width | 205 mm (8 ") |
| Depth | 14 mm (0.55 ") |
| Height | 260 mm (10.14 ") |
| Weight | 400 g (0.88 lbs) |
| Quantity per pack | 1 pc(s) |
| Magnetic closure |
on eligible items over $99
30 days
PayPal, Mastercard, Visa, Apple Pay etc.
New customer? Start Here.