Back to Top
| Processor family | Intel Xeon Silver |
| Processor frequency | 2.4 GHz |
| Processor cores | 10 |
| Processor socket | LGA 3647 |
| Component for | Server/Workstation |
| Processor lithography | 14 nm |
| Processor model | 4210R |
| Processor threads | 20 |
| Processor operating modes | 64-bit |
| Processor cache | 13.75 MB |
| Box | |
| Cooler included | |
| Processor codename | Cascade Lake |
| Processor boost frequency | 3.2 GHz |
| Intel Volume Management Device (VMD) | Y |
| Processor ARK ID | 197098 |
| Maximum internal memory supported by processor | 1024 GB |
| Memory types supported by processor | DDR4-SDRAM |
| Memory clock speeds supported by processor | 2400 MHz |
| Memory channels | Hexa-channel |
| ECC |
| On-board graphics adapter | |
| Discrete graphics adapter | |
| On-board graphics adapter model | Not available |
| Discrete graphics adapter model | Not available |
| Thermal Design Power (TDP) | 100 W |
| Execute Disable Bit | |
| Maximum number of PCI Express lanes | 48 |
| PCI Express slots version | 3.0 |
| Supported instruction sets | SSE4.2, AVX, AVX 2.0, AVX-512 |
| Embedded options available | |
| PCI Express CEM revision | 3.0 |
| Scalability | 2S |
| Harmonized System (HS) code | 8542310001 |
| Intel Trusted Execution Technology | |
| Intel® Hyper Threading Technology (Intel® HT Technology) | |
| Intel® Speed Shift Technology | |
| Intel® Turbo Boost Technology | 2.0 |
| Intel® AES New Instructions (Intel® AES-NI) | |
| Enhanced Intel SpeedStep Technology | |
| Mode-based Execute Control (MBE) | Y |
| Intel® Speed Select technology - Performance Profile | |
| Intel Turbo Boost Max Technology 3.0 | |
| Intel VT-x with Extended Page Tables (EPT) | |
| Intel Speed Select Technology (SST) | N |
| Intel® Optane™ DC Persistent Memory Supported | |
| Intel Virtualization Technology for Directed I/O (VT-d) | |
| Intel® Speed Select Technology - Base Frequency (Intel® SST-BF) | N |
| Intel® Speed Select technology - Base Frequency | |
| Intel® Resource Director Technology (Intel® RDT) | Y |
| Intel® Optane™ DC Persistent Memory technology | N |
| Intel® vPro™ Platform Eligibility | Y |
| Intel® Volume Management Device (VMD) | |
| Intel® Run Sure Technology | N |
| AVX-512 Fused Multiply-Add (FMA) units | 1 |
| Intel 64 | |
| Intel® Deep Learning Boost | Y |
| Intel® Deep Learning Boost (Intel® DL Boost) | |
| Intel Virtualization Technology (VT-x) |
| Tcase | 84 °C |
| Number of UPI links | 2 |
| Launch date | Q1'20 |
| Product type | Processor |
| Status | Launched |
| Memory speed (max) | 2400 MHz |
| Package width | 43 mm |
| Package depth | 137 mm |
| Package height | 112 mm |
| Processor package size | 76.0 x 56.5 mm |
| Intel |
on eligible items over $99
30 days
PayPal, Mastercard, Visa, Apple Pay etc.
New customer? Start Here.
