Back to Top
| Supported storage drive interfaces | Serial ATA |
| Storage drive sizes supported | 2.5,3.5 " |
| RAID support | |
| RAID levels | 0,1,5,6,10, JBOD |
| Hot-swap drive bays | |
| Supported file systems | BTRFS, FAT32, HFS+, NTFS, exFAT, ext3, ext4 |
| Storage drives installed | |
| Installed storage drive type | N |
| Supported storage drive types | HDD & SSD |
| Number of storage drives supported | 4 |
| Processor model | R1600 |
| Processor frequency | 2.6 GHz |
| Processor cores | 2 |
| Processor family | AMD Ryzen |
| Processor boost frequency | 3.1 GHz |
| Processor threads | 4 |
| Ethernet LAN | |
| Ethernet LAN data rates | 1000 Mbit/s |
| Wake-on-LAN ready | |
| Supported network protocols | SMB, AFP, NFS, FTP, WebDAV, CalDAV, iSCSI, Telnet, SSH, SNMP, and VPN (PPTP, OpenVPN, L2TP) |
| USB 3.0 (3.1 Gen 1) Type-A ports quantity | 1 |
| Ethernet LAN (RJ-45) ports | 2 |
| Expansion ports quantity | 1 |
| USB port |
| Chassis type | Rack (1U) |
| Cooling type | Active |
| Product colour | Black |
| Number of fans | 3 fan(s) |
| Fan diameter | 40 mm |
| LED indicators | Y |
| Type | NAS |
| Device class | Home & Home Office |
| Backup function | |
| Number of users | 2048 user(s) |
| Access Control List (ACL) | |
| Browser supported | |
| Share folder | 1024 |
| Share folder access right management | |
| On/off switch | |
| Reset button |
| Operating system version | 7.1 |
| AC input voltage | 100 - 240 V |
| AC input frequency | 50/60 Hz |
| Width | 430.5 mm (16.79 ") |
| Depth | 295.5 mm (11.52 ") |
| Height | 44 mm (1.72 ") |
| Weight | 4380 g (9.66 lbs) |
| Cables included | AC |
| Quick installation guide | |
| Rack mount kit |
| Operating temperature (T-T) | 0 - 35 °C |
| Operating relative humidity (H-H) | 8 - 80 % |
| Storage relative humidity (H-H) | 5 - 95 % |
| Operating altitude | 0 - 5000 m |
| Storage temperature (T-T) | -20 - 60 °C |
| I/O ports | Console Port |
| AMD | |
| RoHS |
on eligible items over $99
30 days
PayPal, Mastercard, Visa, Apple Pay etc.
New customer? Start Here.