Back to Top
| Ethernet WAN | |
| 3G/4G USB modem compatibility | |
| WAN connection type | RJ-45 |
| Wi-Fi band | Tri-band (2.4 GHz / 5 GHz / 5 GHz) |
| Top Wi-Fi standard | Wi-Fi 6E (802.11ax) |
| WLAN data transfer rate (max) | 4800 Mbit/s |
| Wi-Fi standards | 802.11a,802.11b,802.11g, Wi-Fi 4 (802.11n), Wi-Fi 5 (802.11ac), Wi-Fi 6 (802.11ax) |
| Ethernet LAN |
| USB port | |
| Ethernet LAN (RJ-45) ports | 1 |
| 3G | |
| 4G |
| Networking standards | IEEE 802.11k, IEEE 802.11r, IEEE 802.11v |
| Static route |
| DMZ support |
| Antenna type | External |
| Reset button | |
| Quality of Service (QoS) support | |
| WPS push button |
| Filtering | |
| MAC address filtering |
| Product colour | Black |
| Product type | Portable router |
| Processor cores | 4 |
| AC input voltage | 100 - 240 V |
| AC input frequency | 50/60 Hz |
| Power source type | AC |
| Width | 320 mm (12.48 ") |
| Depth | 200 mm (7.8 ") |
| Height | 175 mm (6.83 ") |
| Weight | 1600 g (3.53 lbs) |
| Operating temperature (T-T) | 5 - 40 °C |
| Storage temperature (T-T) | -20 - 60 °C |
| Operating relative humidity (H-H) | 5 - 95 % |
| Certification | FCC CE BSMI VCCI RCM KC iDA TELEC JATE IC |
| 1 | |
| WebVPN, SSL VPN, SSTP, OpenVPN, L2TP/IPSec, PPTP, Site-to-Site | |
| RoHS | |
| 4G | |
| 85176990 |
on eligible items over $99
30 days
PayPal, Mastercard, Visa, Apple Pay etc.
New customer? Start Here.