Back to Top
| Solid-state drive capacity | 7000 GB |
| NVM Express (NVMe) supported | |
| Random read (4KB) | 97000 IOPS |
| Random write (4KB) | 50000 IOPS |
| Sequential read speed (ATTO) | 530 MB/s |
| Sequential write speed (ATTO) | 500 MB/s |
| Hardware encryption | |
| Component for | NAS |
| TBW rating | 11460 |
| Mean time between failures (MTBF) | 1500000 h |
| SSD form factor | 2.5" |
| Certification | EAC BSMI VCCI RCM KC |
| Operating voltage | 5 V |
| Power consumption (read) | 3.3 W |
| Power consumption (write) | 5.1 W |
| Power consumption (idle) | 1.8 W |
| Interface | Serial ATA III |
| Operating temperature (T-T) | 0 - 70 °C |
| Storage temperature (T-T) | -40 - 85 °C |
| Width | 69.85 mm (2.72 ") |
| Depth | 100 mm (3.9 ") |
| Height | 7 mm (0.27 ") |
| CE, Federal Communications Commission (FCC), RoHS |
on eligible items over $99
30 days
PayPal, Mastercard, Visa, Apple Pay etc.
New customer? Start Here.