Back to Top
| Ethernet WAN | |
| DSL WAN | |
| SIM card slot | |
| 3G/4G USB modem compatibility |
| Ethernet LAN data rates | 10,100,1000 Mbit/s |
| Cabling technology | 10/100/1000Base-T(X) |
| Ethernet LAN (RJ-45) ports | 10 |
| Power over Ethernet (PoE) ports quantity | 8 |
| Combo SFP ports quantity | 2 |
| DC-in jack |
| Ethernet interface type | Gigabit Ethernet |
| Networking standards | IEEE 802.1Q, IEEE 802.3, IEEE 802.3ab, IEEE 802.3u, IEEE 802.3x, IEEE 802.3z |
| Static route | |
| VLAN support | |
| Port forwarding |
| Supported protocols | TCP/IP, DHCP, ICMP, NAT, PPPoE, NTP, HTTP, HTTPS, DNS, IPSec, PPTP, L2TP, SNMP |
| DHCP client | |
| DHCP server |
| Universal Plug and Play (UPnP) | |
| Reset button |
| Access Control List (ACL) | |
| URL filtering | |
| NAT functionality | Multi-Net NAT; Virtual Server; NAT-DMZ; FTP/H.323/SIP/IPSec/PPTP ALG; UPnP; |
| Product colour | Black |
| LED indicators | Y |
| Housing material | Metal |
| Flash memory | 4096 MB |
| Internal memory | 1024 MB |
| Internal memory type | DDR3 |
| Built-in processor | |
| Processor frequency | 1200 MHz |
| Output voltage | 53.5 V |
| Output current | 2.43 A |
| Power over Ethernet (PoE) |
| Width | 226 mm (8.81 ") |
| Depth | 131 mm (5.11 ") |
| Height | 35 mm (1.37 ") |
| Operating temperature (T-T) | 0 - 45 °C |
| Storage temperature (T-T) | -40 - 70 °C |
| Operating relative humidity (H-H) | 10 - 90 % |
| Storage relative humidity (H-H) | 5 - 90 % |
| Certification | CE, FCC, RoHS |
| AC adapter included | |
| Manual |
| Y |
on eligible items over $99
30 days
PayPal, Mastercard, Visa, Apple Pay etc.
New customer? Start Here.