Back to Top
| Type | IP security camera |
| Placement supported | Indoor & outdoor |
| Alarm input/output |
| Form factor | Bullet |
| Product colour | White |
| Mounting type | Wall |
| LED indicators | System |
| Maximum resolution | 2160 x 1440 pixels |
| Total megapixels | 4 MP |
| Video formats supported | H.264 |
| Frame rate | 15 fps |
| Number of sensors | 1 |
| Optical sensor size | 1/3 " |
| Number of lenses | 1 |
| Fixed focal length | 3.18 mm |
| Built-in siren | |
| Motion sensor | |
| Video motion detection |
| Compatible memory cards | MicroSD (TransFlash) |
| Built-in hard drive |
| Night vision | |
| Night vision distance | 30 m |
| LED type | IR |
| Infra-red wavelength | 850 nm |
| Wi-Fi | |
| Wi-Fi standards | 802.11b,802.11g, Wi-Fi 4 (802.11n) |
| Wi-Fi data rate (max) | 150 Mbit/s |
| Connectivity technology | Wireless |
| Built-in microphone | |
| Built-in speaker(s) | |
| Audio system | 2-way |
| Width | 142.3 mm (5.55 ") |
| Depth | 103.4 mm (4.03 ") |
| Height | 64.3 mm (2.51 ") |
| Power source type | AC, DC |
| AC input voltage | 100 - 240 V |
| AC input frequency | 50/60 Hz |
| DC output current | 0.6 A |
| DC output voltage | 9 |
| Reset button |
| Operating temperature (T-T) | -20 - 45 °C |
| Storage temperature (T-T) | -20 - 70 °C |
| Operating relative humidity (H-H) | 10 - 90 % |
| Storage relative humidity (H-H) | 5 - 90 % |
| Mobile operating systems supported | Android 10, Android 10.0, Android 4.4, Android 5.1, Android 6.0, Android 7.0, Android 7.1, Android 7.1.2, Android 8.0, Android 9.0, iOS 10.0, iOS 11.0, iOS 11.4, iOS 12, iOS 13, iOS 14.5, iOS 9.0, iOS 9.1, iOS 9.2, iOS 9.3 |
| Number of cameras | 1 |
| Sustainability compliance | |
| Sustainability certificates | CE |
| Harmonized System (HS) code | 85258900 |
on eligible items over $99
30 days
PayPal, Mastercard, Visa, Apple Pay etc.
New customer? Start Here.