Back to Top
| Cable shielding | U/UTP (UTP) |
| Connector 1 | RJ-45 |
| Connector 2 | RJ-45 |
| Connector gender | Male connector / Male connector |
| Connector contacts plating | Gold |
| Data transfer rate | 1000 Mbit/s |
| Cable colour | Blue |
| Ethernet interface type | Fast Ethernet, Gigabit Ethernet |
| AWG wire size | 28 |
| RoHS compliance | |
| Conductor type | Solid |
| Cable length | 0.2 m |
| Cable standard | Cat6 |
| Jacket material | Polyvinyl chloride (PVC) |
| Molded cable boot | |
| Snagless cable boot | |
| Certification | REACH |
| Operating temperature (T-T) | -20 - 60 °C |
| Storage temperature (T-T) | -5 - 50 °C |
| Operating relative humidity (H-H) | 5 - 85 % |
| Storage relative humidity (H-H) | 5 - 85 % |
| Outer diameter | 3.8 mm |
| Quantity per pack | 1 pc(s) |
| Package width | 177.8 mm |
| Package depth | 228.6 mm |
| Package height | 12.7 mm |
| Package weight | 10 g |
on eligible items over $99
30 days
PayPal, Mastercard, Visa, Apple Pay etc.
New customer? Start Here.