Back to Top
| Product colour | Blue |
| Cable shielding | U/UTP (UTP) |
| Connector 1 | RJ-45 |
| Connector 2 | RJ-45 |
| Connector 2 gender | Male connector |
| Connector 1 gender | Male connector |
| Frequency | 350 MHz |
| Cabling technology | 10/100/1000Base-T(X) |
| Conductor type | Stranded |
| Cable length | 7.6 m |
| Cable standard | Cat5e |
| Jacket material | Polyvinyl chloride (PVC) |
| Snagless cable boot |
| Country of origin | China |
| Quantity per pack | 1 pc(s) |
| Package width | 177.8 mm |
| Package depth | 12.7 mm |
| Package height | 279.4 mm |
| Package weight | 260 g |
| Harmonized System (HS) code | 8544.42.2000 |
| Master carton length | 25.4 mm |
| Quantity per master carton | 10 pc(s) |
| Master carton GTIN (EAN/UPC) | 10037332012941 |
| Sustainability certificates | RoHS |
on eligible items over $99
30 days
PayPal, Mastercard, Visa, Apple Pay etc.
New customer? Start Here.