Back to Top
| Cable shielding | U/UTP (UTP) |
| Connector 1 | N |
| Connector 2 | N |
| Data transfer rate | 1000 Mbit/s |
| Networking standards | IEEE 802.3af, IEEE 802.3at |
| AWG wire size | 23 |
| Conductor material | Copper |
| Conductor type | Solid |
| Cable length | 305 m |
| Cable standard | Cat6 |
| Jacket material | Low smoke zero halogen (LSZH) |
| Operating temperature (T-T) | -20 - 60 °C |
| Storage temperature (T-T) | -20 - 60 °C |
| Country of origin | China |
| Outer diameter | 6.1 mm |
| Weight | 11600 g (25.57 lbs) |
| Package type | Box |
| Package width | 400 mm |
| Package depth | 400 mm |
| Package height | 243.8 mm |
| Package weight | 12700 g |
| Quantity per master carton | 1 pc(s) |
| Halogen | |
| 8544.49.1000 | |
| Blue | |
| Round | |
| N | |
| Y | |
| N | |
| RoHS, Trade Agreements Act (TAA) |
on eligible items over $99
30 days
PayPal, Mastercard, Visa, Apple Pay etc.
New customer? Start Here.