Back to Top
| Cable length | 2 m |
| Connector 1 | LC |
| Connector 2 | LC |
| Cable type | OFNR |
| Fiber optic type | OS2 |
| Core diameter | 9 µm |
| Cladding diameter | 125 µm |
| Fiber mode structure | Single-mode |
| Jacket material | Low smoke zero halogen (LSZH) |
| Insertion loss | 0.3 dB |
| Country of origin | China |
| Data transfer rate | 400 Gbit/s |
| Ethernet interface type | 10 Gigabit Ethernet,40 Gigabit Ethernet,100 Gigabit Ethernet,400 Gigabit Ethernet, Gigabit Ethernet |
| Harmonized System (HS) code | 8544.70.0000 |
| Operating temperature (T-T) | -20 - 60 °C |
| Storage temperature (T-T) | -20 - 60 °C |
| Bending radius | 20 mm |
| Package width | 177.8 mm |
| Package depth | 12.7 mm |
| Package height | 228.6 mm |
| Package weight | 30 g |
| Master carton width | 185.4 mm |
| Master carton length | 149.9 mm |
| Master carton height | 101.6 mm |
| Master carton weight | 340 g |
| Quantity per master carton | 10 pc(s) |
| Male connector | |
| Y | |
| Male connector | |
| CE, REACH, RoHS, UL ECOLOGO | |
| UPC | |
| 1 | |
| Blue, Yellow | |
| 10037332271782 |
on eligible items over $99
30 days
PayPal, Mastercard, Visa, Apple Pay etc.
New customer? Start Here.