Back to Top
| Input voltage | 120 V |
| AC input frequency | 60 Hz |
| Output power | 3000 W |
| Output voltage | 120 V |
| Output frequency | 60 Hz |
| Power supply type | indoor |
| Power current type | AC1-to-AC2 |
| Purpose | Universal |
| Certification | RoHS |
| Housing material | Steel |
| Product colour | White |
| LED indicators | Y |
| Package width | 406.4 mm |
| Package depth | 609.6 mm |
| Package height | 387.4 mm |
| Package weight | 30700 g |
| Width | 292.1 mm (11.39 ") |
| Depth | 425.5 mm (16.59 ") |
| Height | 247.7 mm (9.66 ") |
| Weight | 28400 g (62.61 lbs) |
| Operating relative humidity (H-H) | 0 - 95 % |
on eligible items over $99
30 days
PayPal, Mastercard, Visa, Apple Pay etc.
New customer? Start Here.