Safe-IT Antibacterial Hospital-Grade Power Cord, 5-15P to C13 - Green Dot, 13A, 125V, 16 AWG, Black, 10 ft. (3 m)
It is specifically designed for various hospital equipment, such as computers, mobile carts, printers, scanners, and monitors.
The cord has a three-pin C14 inlet and a C13 end for device connection. It also features a NEMA 5-15P-HG plug that connects to a hospital-grade AC power source located outside patient care areas. With a length of 10 feet (3 meters), this cord provides flexibility in equipment placement relative to the power outlet.
In addition, the connectors and PVC jacket of the cord are made with an antibacterial material. This material effectively prevents the growth of bacteria such as Escherichia coli (E. coli) and Staphylococcus aureus (staph).
Given this added protection, the cord is particularly suitable for medical environments like hospitals, laboratories, clinics, and any other location that requires additional protection against bacteria.
Furthermore, the cord has been designed and tested to meet strict hospital-grade standards, including ANSI/UL 62 and 817, as well as CAN/CSA C22.2 no. 21 and 49. This ensures that the cord is a reliable power solution for hospital environments.
| Cable length | 3.05 m |
| Connector 1 | NEMA 5-15P |
| Connector 2 | C13 coupler |
| Connector 1 form factor | Straight |
| Connector 2 form factor | Straight |
| Suitable for use in country/location | North America |
| Jacket material | Polyvinyl chloride (PVC) |
| Number of conductors | 3 |
| AWG wire size | 16 |
| Cable type | SJT |
| Certification | RoHS, REACH, UL/Cul |
| Input voltage | 125 V |
| Maximum current | 13 A |
| Operating temperature (T-T) | -20 - 105 °C |
| Storage temperature (T-T) | -20 - 60 °C |
| Operating relative humidity (H-H) | 20 - 80 % |
| Storage relative humidity (H-H) | 20 - 80 % |
| Quantity per pack | 1 pc(s) |
| Package width | 299.7 mm |
| Package depth | 12.7 mm |
| Package height | 359.9 mm |
| Package weight | 350 g |
| Conductor cross section | 1.31 mm² |
| Master carton width | 329.9 mm |
| Master carton length | 25.4 mm |
| Master carton height | 549.9 mm |
| Master carton weight | 3540 g |
| Quantity per master carton | 10 pc(s) |
| Country of origin | China |
| 10037332266276 | |
| Male connector | |
| Female connector | |
| Black |
on eligible items over $99
30 days
PayPal, Mastercard, Visa, Apple Pay etc.
New customer? Start Here.