Back to Top
| Cable length | 1.83 m |
| Connector 1 | HDMI Type A (Standard) |
| Connector 2 | HDMI Type A (Standard) |
| Connector 1 gender | Male connector |
| Connector 2 gender | Male connector |
| Connector 1 form factor | Straight |
| Connector 2 form factor | Straight |
| Connector contacts plating | Gold |
| Product colour | Black |
| Magnetically shielded | |
| HDCP version | 1.3 |
| AWG wire size | 30 |
| Supported graphics resolutions | 4096 x 2160 |
| Supported video modes | 2160p |
| HDCP | |
| Plug and Play | |
| Cable jacket material | Polyvinyl chloride (PVC) |
| Operating temperature (T-T) | 0 - 45 °C |
| Storage temperature (T-T) | -40 - 80 °C |
| Operating relative humidity (H-H) | 10 - 85 % |
| Storage relative humidity (H-H) | 5 - 90 % |
| Cable diameter | 6 mm |
| Quantity per pack | 1 pc(s) |
| YUV4:4:4 | |
| Y | |
| N | |
| REACH, RoHS |
on eligible items over $99
30 days
PayPal, Mastercard, Visa, Apple Pay etc.
New customer? Start Here.