Back to Top
| USB version | USB 3.2 Gen 2 (3.1 Gen 2) |
| Cable length | 10 m |
| Connector 1 | USB C |
| Connector 2 | USB C |
| Connector 1 gender | Male connector |
| Connector 2 gender | Male connector |
| Connector 1 form factor | Straight |
| Connector 2 form factor | Straight |
| Connector contacts plating | Gold |
| Cable jacket material | Polyvinyl chloride (PVC) |
| Product colour | Black, Grey |
| Data transfer rate (max) | 10000 Mbit/s |
| Country of origin | China |
| Cable diameter | 4.5 mm |
| Weight | 250 g (0.55 lbs) |
| Package width | 235 mm |
| Package depth | 225 mm |
| Package height | 39.1 mm |
| Package weight | 450 g |
| Quantity per pack | 1 pc(s) |
| Package type | Box |
| Master carton width | 465.1 mm |
| Master carton length | 424.9 mm |
| Master carton height | 264.9 mm |
| Master carton weight | 10000 g |
| Quantity per master carton | 20 pc(s) |
| Master carton GTIN (EAN/UPC) | 10037332275155 |
| Cable type | Round cable |
| 8517.62.0090 | |
| Y | |
| CE, Federal Communications Commission (FCC), REACH, RoHS, UKCA | |
| 0 - 50 | |
| -20 - 70 |
on eligible items over $99
30 days
PayPal, Mastercard, Visa, Apple Pay etc.
New customer? Start Here.