Back to Top
| Processor frequency | 4.1 GHz |
| Processor model | 5945WX |
| Processor family | AMD Ryzen Threadripper PRO |
| Processor cores | 12 |
| Processor boost frequency | 4.5 GHz |
| Processor cache | 64 MB |
| Processor cache type | L3 |
| Processor threads | 24 |
| Internal memory | 32 GB |
| Maximum internal memory | 1024 GB |
| Internal memory type | DDR4-SDRAM |
| Memory slots | 8x DIMM |
| Memory clock speed | 3200 MHz |
| ECC |
| Total storage capacity | 1000 GB |
| Storage media | SSD |
| Number of storage drives installed | 1 |
| Total SSDs capacity | 1000 GB |
| Number of SSDs installed | 1 |
| Solid-state drive capacity | 1000 GB |
| Solid-state drive interface | NVMe, PCI Express 4.0 |
| Card reader integrated | |
| SSD form factor | M.2 |
| Discrete graphics adapter | |
| Discrete graphics adapter model | NVIDIA T400 |
| Discrete graphics memory type | GDDR6 |
| Discrete graphics adapter memory | 4 GB |
| Number of discrete graphics adapters | 1 |
| Graphics adapter Mini DisplayPort ports quantity | 3 |
| Optical drive type | N |
| Ethernet LAN | |
| Ethernet LAN data rates | 10,100,1000 Mbit/s |
| Wi-Fi | |
| Bluetooth |
| USB 2.0 ports quantity | 2 |
| USB 3.1 (3.1 Gen 2) Type-A ports quantity | 6 |
| USB 3.1 (3.1 Gen 2) Type-C ports quantity | 2 |
| PS/2 ports quantity | 2 |
| Ethernet LAN (RJ-45) ports | 1 |
| Microphone in | |
| Headphone outputs | 1 |
| Line-out | |
| Line-in | |
| Combo headphone/mic port |
| Chassis type | Tower |
| Product colour | Black |
| Volume | 33 L |
| Placement supported | Vertical |
| Cable lock slot | |
| Cable lock slot type | Kensington |
| Motherboard chipset | AMD WRX80 |
| Audio chip | Realtek ALC4050H |
| Password protection | |
| Password protection type | Power on, Supervisor |
| Trusted Platform Module (TPM) | |
| Product type | Workstation |
| Operating system language | ENG |
| Operating system architecture | 64-bit |
| Operating system installed | Windows 11 Pro |
| Power supply | 1000 W |
| 80 PLUS certification | 80 PLUS Platinum |
| Operating temperature (T-T) | 10 - 35 °C |
| Storage temperature (T-T) | -40 - 60 °C |
| Operating relative humidity (H-H) | 10 - 80 % |
| Storage relative humidity (H-H) | 10 - 90 % |
| Operating altitude | -15.2 - 3048 m |
| Non-operating altitude | -15.2 - 10668 m |
| Certification | EPEAT Silver GREENGUARD RoHS compliant |
| Width | 165 mm (6.44 ") |
| Depth | 446 mm (17.39 ") |
| Height | 460 mm (17.94 ") |
| Mouse included | |
| Keyboard included |
| Processor manufacturer | AMD |
| NVIDIA | |
| Y |
on eligible items over $99
30 days
PayPal, Mastercard, Visa, Apple Pay etc.
New customer? Start Here.