Back to Top
| Ethernet WAN | |
| SIM card slot | |
| 3G/4G USB modem compatibility |
| Cabling technology | 10/100Base-T(X) |
| Ethernet LAN (RJ-45) ports | 8 |
| Power over Ethernet (PoE) ports quantity | 8 |
| Installed SFP modules quantity | 1 |
| DC-in jack |
| Ethernet interface type | Gigabit Ethernet |
| Product colour | White |
| LED indicators | Activity, LAN, Link, PoE, Power, Speed, WAN, WLAN |
| Flash memory | 512 MB |
| Internal memory | 512 MB |
| Processor frequency | 880 MHz |
| Power source type | DC, PoE |
| Output voltage | 24 - 28 V |
| Output current | 4.4 A |
| Power consumption (typical) | 10 W |
| Power over Ethernet (PoE) |
| Processor model | MIPS 1004Kc |
| Width | 210.4 mm (8.21 ") |
| Depth | 95 mm (3.71 ") |
| Height | 29 mm (1.13 ") |
| Weight | 600 g (1.32 lbs) |
| Operating temperature (T-T) | -10 - 50 °C |
| Operating relative humidity (H-H) | 5 - 95 % |
| Certification | CE, FCC, IC |
| AC adapter included | |
| Manual | |
| Quick start guide |
| 85176990 | |
| Y |
on eligible items over $99
30 days
PayPal, Mastercard, Visa, Apple Pay etc.
New customer? Start Here.