Back to Top
| Internal modem | |
| Rack mounting | |
| Event logging |
| IP address filtering | |
| Security algorithms | SNMP, SSH, SSH-2, WPA2-RADIUS |
| Console port | RS-232 |
| USB 2.0 ports quantity | 8 |
| Ethernet LAN (RJ-45) ports | 2 |
| Serial ports quantity | 48 |
| AC outlet types | C13 coupler |
| Operating system installed | Embedded Linux |
| Power source type | AC |
| AC input voltage | 100-240 V |
| AC input frequency | 50/60 Hz |
| Power consumption (typical) | 11 W |
| Storage relative humidity (H-H) | 5 - 95 % |
| Operating temperature (T-T) | -10 - 60 °C |
| Storage temperature (T-T) | -20 - 70 °C |
| Operating relative humidity (H-H) | 20 - 80 % |
| Internal memory | 1000 MB |
| Flash memory | 16000 MB |
| Certification | FCC Class A UL (USA) CE Class A (EU) cUL (Canada) ICES-003 (Canada) EN-60950 (EU) VCCI (Japan) CB RCM (Australia) Customs Union (CU) KCC (Korea) |
| Dimensions (WxDxH) | 438 x 241 x 44.5 mm |
| Weight | 3400 g (7.5 lbs) |
on eligible items over $99
30 days
PayPal, Mastercard, Visa, Apple Pay etc.
New customer? Start Here.
