Back to Top
| Screen size compatibility | 30 - 300 " |
| Projection distance | 1.1 - 13 m |
| Contrast ratio (dynamic) | 22000:1 |
| Projector brightness | 3600 ANSI lumens |
| Projection technology | DLP |
| Zoom capability | |
| Zoom type | Manual |
| Projector native resolution | XGA (1024x768) |
| Native aspect ratio | 4:3 |
| Number of colours | 1.073 billion colours |
| Matrix size | 0.55 " |
| Matrix type | DMD |
| Keystone correction, vertical | -40 - 40 \u00b0 |
| Service life of lamp | 4500 h |
| Bulb power | 190 W |
| Lamps quantity | 1 lamp(s) |
| Service life of lamp (economic mode) | 15000 h |
| Focus | Manual |
| Throw ratio | 1.96 - 2.15:1 |
| Optical zoom | 1.1 x |
| Analog signal format system | NTSC, PAL, PAL 60, SECAM |
| 3D-ready | |
| Supported graphics resolutions | 640 x 480 (VGA),720 x 480,720 x 576,800 x 600 (SVGA),1024 x 768 (XGA),1280 x 1024 (SXGA),1280 x 720 (HD 720),1280 x 800 (WXGA),1360 x 768 (WXGA),1366 х 768,1400 x 1050 (SXGA+),1440 x 900 (WXGA+),1920 x 1200 (WUXGA) |
| Supported video modes | 480i,480p,576i,576p,720p,1080i,1080p |
| VGA (D-Sub) ports quantity | 3 |
| HDMI ports quantity | 1 |
| HDMI connector type | Full-size |
| AC (power) in | |
| RS-232 ports | 1 |
| Composite video in | 1 |
| PC Audio in | |
| DVI port | |
| HDMI version | 1.4 |
| PC Audio out |
| Ethernet LAN | |
| Wi-Fi |
| Card reader integrated |
| Vertical scan range | 23 - 120 Hz |
| Horizontal scan range | 15 - 102 kHz |
| Built-in speaker(s) | |
| Number of built-in speakers | 1 |
| RMS rated power | 2 W |
| Product type | Desktop projector |
| Product colour | Grey, White |
| Cable lock slot | |
| Cable lock slot type | Kensington |
| Built-in display |
| Power source | AC |
| Power consumption (typical) | 260 W |
| Power consumption (standby) | 0.5 W |
| AC input voltage | 100 - 240 V |
| AC input frequency | 50/60 Hz |
| Operating temperature (T-T) | 0 - 40 °C |
| Operating relative humidity (H-H) | 10 - 90 % |
| Operating altitude | 0 - 1499 m |
| Certification | FCC (ICES-003), cTUVus |
| Width | 294 mm (11.47 ") |
| Depth | 110 mm (4.29 ") |
| Height | 218 mm (8.5 ") |
| Weight | 2200 g (4.85 lbs) |
| Package width | 365 mm |
| Package depth | 188 mm |
| Package height | 300 mm |
| Package weight | 6240 g |
| Handheld remote control | |
| Cables included | AC, VGA |
| Quick start guide |
on eligible items over $99
30 days
PayPal, Mastercard, Visa, Apple Pay etc.
New customer? Start Here.
