Back to Top
| Effective sensor resolution | 8 MP |
| Sensor type | CMOS |
| Supported graphics resolutions | 1200 x 1600,1280 x 720 (HD 720),1280 x 768 (WXGA),1920 x 1080 (HD 1080),2048 x 1536 (QXGA),2592 x 1944,3264 x 2448 |
| Interface | USB 2.0 |
| USB connector type | USB Type-A |
| USB 2.0 ports quantity | 1 |
| Product colour | White |
| Power supply type | USB |
| USB powered | |
| Operating voltage | 5 V |
| Width | 289 mm (11.27 ") |
| Depth | 115 mm (4.49 ") |
| Height | 83 mm (3.24 ") |
| Weight | 599 g (1.32 lbs) |
| Operating temperature (T-T) | 0 - 40 °C |
| Operating relative humidity (H-H) | 20 - 80 % |
| Cables included | USB |
| User guide |
| 4K Ultra HD |
on eligible items over $99
30 days
PayPal, Mastercard, Visa, Apple Pay etc.
New customer? Start Here.
