Back to Top
| Video input channels | 8 channels |
| Maximum resolution | 3840 x 2160 pixels |
| Audio formats supported | G.711, G.726 |
| Video formats supported | H.264, H.265, M-JPEG |
| Image formats supported | JPEG |
| Operating system installed | Embedded Linux |
| Throughput data rate | 88 Mbit/s |
| Recording modes | Continuous, Event, Manual, Schedule |
| Number of hard drives supported | 2 |
| Hard drive size | 3.5 " |
| RAID support |
| Ethernet LAN (RJ-45) ports | 1 |
| Ethernet LAN data rates | 10,100,1000 Mbit/s |
| Power over Ethernet (PoE) | |
| RAID levels | 0,1 |
| HDMI output | |
| HDMI ports quantity | 1 |
| USB 2.0 ports quantity | 1 |
| VGA (D-Sub) output ports | 1 |
| USB 3.0 (3.1 Gen 1) Type-A ports quantity | 1 |
| Audio output | 1 |
| Supported network protocols | IPv4, IPv6, TCP/IP, HTTP, HTTPS, UPnP, RTSP/RTP/RTCP, SMTP, FTP, DHCP, NTP, DNS, DDNS, IP Filter |
| LED indicators | Y |
| Certification | CE, FCC, VCCI, C-Tick, UL, CB, BSMI, BIS |
| Power consumption (max) | 175 W |
| AC input voltage | 100 - 240 V |
| AC input frequency | 50 - 60 Hz |
| Total Power over Ethernet (PoE) budget | 120 W |
| Operating temperature (T-T) | 0 - 40 °C |
| Operating relative humidity (H-H) | 0 - 95 % |
| Width | 366 mm (14.27 ") |
| Depth | 320.3 mm (12.49 ") |
| Height | 46 mm (1.79 ") |
| Weight | 2500 g (5.51 lbs) |
on eligible items over $99
30 days
PayPal, Mastercard, Visa, Apple Pay etc.
New customer? Start Here.