Powerful Productivity
With up to 24GB of memory, users have all the power to suit their multi-tasking needs.
Users have plenty of power and storage to carry out their tasks with up to 1TB of fast-loading M.2 PCIe SSD and up to 512GB of HDD.
Thanks to the narrow border and an 81.61%1 screen-to-body ratio, you can enjoy color-rich Full HD IPS.
To further enhance visual appearance and protect the user’s eyes, it includes Acer Color Intelligence™.
Users get easy access to the latest information with a full range of connectivity options. Dual band Wi-Fi 6 (802.11ax) improves the average network throughput by up to three times and reduces latency by up to 75% compared to Wi-Fi 5 (802.11ac).
Through the use of USB-C™ users get superfast data transfer over SuperSpeed USB 5Gbps.
It also includes a total of four USBs: one USB 2.0 port, an HDMI 2.0 port, and two SuperSpeed USB 5Gbps Type A ports, one of which can be used for offline charging.
The slim 17.95mm laptop has a professional appearance with its sandblasted aluminum cover and multiple color options to fit your own sense of style.
Sound is important when communicating and listening.
This laptop has been designed and certified to work with Cortana. For enhanced sound quality, it also comes with Acer True Harmony.
| Product colour | Blue |
| Product type | Notebook |
| Form factor | Clamshell |
| Display diagonal | 14 " |
| Display resolution | 1920 x 1080 pixels |
| Touchscreen | |
| Panel type | IPS |
| HD type | Full HD |
| LED backlight |
| Processor model | i5-1135G7 |
| Processor family | Intel Core i5 |
| Processor boost frequency | 4.2 GHz |
| Processor cores | 4 |
| Processor cache | 8 MB |
| Configurable TDP-down | 12 W |
| Configurable TDP-down frequency | 0.9 MHz |
| Processor manufacturer | Intel |
| Internal memory | 12 GB |
| Internal memory type | DDR4-SDRAM |
| Total storage capacity | 512 GB |
| Storage media | SSD |
| Total SSDs capacity | 512 GB |
| Number of SSDs installed | 1 |
| Solid-state drive capacity | 512 GB |
| Solid-state drive interface | PCI Express |
| Card reader integrated |
| On-board graphics adapter | |
| Discrete graphics adapter | |
| On-board graphics adapter model | Intel Iris Xe Graphics |
| Discrete graphics adapter model | Not available |
| Number of built-in speakers | 2 |
| Number of microphones | 2 |
| Built-in microphone |
| Front camera | |
| Front camera resolution | 1280 x 720 pixels |
| Front camera HD type | HD |
| Optical drive type | N |
| Wi-Fi standards | Wi-Fi 6 (802.11ax) |
| Ethernet LAN | |
| Ethernet LAN data rates | 10,100,1000 Mbit/s |
| Bluetooth | |
| Top Wi-Fi standard | Wi-Fi 6 (802.11ax) |
| USB 2.0 ports quantity | 1 |
| USB 3.0 (3.1 Gen 1) Type-A ports quantity | 2 |
| USB 3.0 (3.1 Gen 1) Type-C ports quantity | 1 |
| Ethernet LAN (RJ-45) ports | 1 |
| HDMI ports quantity | 1 |
| Combo headphone/mic port | |
| Charging port type | DC-in jack |
| Pointing device | Touchpad |
| Keyboard backlit | |
| Numeric keypad |
| Operating system installed | Windows 11 Home |
| Operating system architecture | 64-bit |
| Embedded options available | |
| Intel VT-x with Extended Page Tables (EPT) | |
| Intel Stable Image Platform Program (SIPP) | |
| Intel Virtualization Technology for Directed I/O (VT-d) | |
| Intel Software Guard Extensions (Intel SGX) | |
| Idle States | |
| Intel Virtualization Technology (VT-x) | |
| CPU configuration (max) | 1 |
| Intel Trusted Execution Technology |
| Battery technology | Lithium-Ion (Li-Ion) |
| Number of battery cells | 3 |
| Battery capacity (Watt hours) | 48 Wh |
| Battery life (max) | 10 h |
| AC adapter power | 45 W |
| Cable lock slot |
| Width | 328 mm (12.79 ") |
| Depth | 223 mm (8.7 ") |
| Height | 17.95 mm (0.7 ") |
| Weight | 1450 g (3.2 lbs) |
| Cables included | AC |
| 28 | |
| 16:9 | |
| Intel Core i5-11xxx | |
| N | |
| 2.4 |
on eligible items over $99
30 days
PayPal, Mastercard, Visa, Apple Pay etc.
New customer? Start Here.