Back to Top
| Supported storage drive interfaces | SAS |
| Host interface | PCI Express x8 |
| PCI Express slots version | 3.0 |
| PCI Card form factor | Half-height (low-profile) |
| Internal mini-SAS HD ports | 2 |
| SSD support | |
| RAID levels | 0,1,5,6,10,50,60 |
| Internal memory | 2048 MB |
| Internal memory type | DDR4 |
| Memory clock speed | 2100 MHz |
| S.M.A.R.T. support | |
| RAID Level Migration | |
| Data transfer rate | 12 Gbit/s |
| Hot-Plug support | |
| Mean time between failures (MTBF) | 1370000 h |
| Certification | CE, FCC, UL, C-tick, VCCI, KCC, CNS |
| Windows operating systems supported | Y |
| Linux operating systems supported | Y |
| Operating temperature (T-T) | 0 - 55 °C |
| Width | 167 mm (6.51 ") |
| Height | 64 mm (2.5 ") |
on eligible items over $99
30 days
PayPal, Mastercard, Visa, Apple Pay etc.
New customer? Start Here.