Back to Top
| Supported storage drive interfaces | SAS, Serial ATA |
| Host interface | PCI Express x8 |
| PCI Card form factor | Full-height (low-profile) |
| Internal SATA ports quantity | 8 |
| SSD support | |
| RAID levels | 0,1,5,6,10,50,60 |
| Internal memory | 1024 MB |
| Internal memory type | DDR3 |
| Memory clock speed | 1866 MHz |
| Logical block addressing (LBA) support | 64 bit |
| S.M.A.R.T. support | |
| RAID Level Migration | |
| Data transfer rate | 12 Gbit/s |
| Online Capacity Expansion | |
| Mean time between failures (MTBF) | 1343187 h |
| Certification | EN55022, EN55024, EN60950, EN 61000-3-2, EN 61000-3-3; FCC Class A, Class B; UL1950; UL; CSA C22.2; VCCI; RRL f/ MIC; BSMI; C-tick |
| LED indicators | Y |
| Voltage | 12 V |
| Windows operating systems supported | Y |
| Linux operating systems supported | Y |
| Other operating systems supported | Y |
| Operating temperature (T-T) | 0 - 55 °C |
| Storage relative humidity (H-H) | 5 - 90 % |
| Width | 64 mm (2.5 ") |
| Depth | 167.6 mm (6.54 ") |
| PCI Express connector | |
| Quantity | 1 |
on eligible items over $99
30 days
PayPal, Mastercard, Visa, Apple Pay etc.
New customer? Start Here.