Back to Top
| Processor family | AMD EPYC |
| Processor frequency | 2.5 GHz |
| Processor cores | 32 |
| Processor socket | Socket SP3 |
| Component for | Server/Workstation |
| Processor lithography | 7 nm |
| Processor model | 7502 |
| Processor threads | 64 |
| Processor operating modes | 32-bit |
| Processor cache | 128 MB |
| Processor cache type | L3 |
| Box | |
| Cooler included | |
| Processor boost frequency | 3.35 GHz |
| Memory types supported by processor | DDR4-SDRAM |
| Memory clock speeds supported by processor | 3200 MHz |
| On-board graphics adapter | |
| Discrete graphics adapter | |
| On-board graphics adapter model | Not available |
| Discrete graphics adapter model | Not available |
| Thermal Design Power (TDP) | 180 W |
| Maximum number of PCI Express lanes | 128 |
| PCI Express slots version | 4.0 |
| Octa | |
| 204.8 |
on eligible items over $99
30 days
PayPal, Mastercard, Visa, Apple Pay etc.
New customer? Start Here.
