Back to Top
| Processor family | AMD EPYC |
| Processor cores | 28 |
| Processor socket | Socket SP3 |
| Component for | Server/Workstation |
| Processor model | 7453 |
| Processor threads | 56 |
| Processor cache | 64 MB |
| Processor cache type | L3 |
| Processor boost frequency | 3.45 GHz |
| Memory types supported by processor | DDR4-SDRAM |
| Memory clock speeds supported by processor | 3200 MHz |
| Memory channels | Octa-channel |
| Memory bandwidth (max) | 204.8 GB/s |
| Thermal Design Power (TDP) | 225 W |
| Maximum number of PCI Express lanes | 128 |
| PCI Express slots version | 4.0 |
| Configurable TDP-up | 240 |
| AMD | |
| 2.75 |
on eligible items over $99
30 days
PayPal, Mastercard, Visa, Apple Pay etc.
New customer? Start Here.
