2.9 GHz, 24 CPU Core, L3 128 MB, SP5, TDP 200W
It has a base clock speed of 2.9 GHz and can be overclocked up to 4.15 GHz. The processor has a thermal design power of 200 W. It has 128 MB of L3 cache and 24 MB of L2 cache.
It is a high-performance processor that is suitable for demanding applications such as data analytics, virtualization, and cloud computing. The processor supports advanced features such as Enmotus FuzeDrive for AMD Ryzen, AES, AVX2, and XFR (Extended Frequency Range).
Realize exceptional time-to-results and energy efficiency for your business-critical applications with AMD.
Help minimize potential attack surfaces as software is booted, executed, and processes your critical data
Experience unified intelligence.
| Processor family | AMD EPYC |
| Processor cores | 24 |
| Processor socket | Socket SP5 |
| Component for | Server/Workstation |
| Processor model | 9254 |
| Processor threads | 48 |
| Processor cache | 128 MB |
| Processor cache type | L3 |
| Processor boost frequency | 4.15 GHz |
| Memory types supported by processor | DDR5-SDRAM |
| Memory clock speeds supported by processor | 4800 MHz |
| Memory channels | Dodeca-channel |
| Memory bandwidth (max) | 460.8 GB/s |
| Discrete graphics adapter | |
| On-board graphics adapter | |
| On-board graphics adapter model | Not available |
| Discrete graphics adapter model | Not available |
| Thermal Design Power (TDP) | 200 W |
| Maximum number of PCI Express lanes | 128 |
| PCI Express slots version | 5.0 |
| Market segment | Server |
| 2.9 | |
| AMD |
on eligible items over $99
30 days
PayPal, Mastercard, Visa, Apple Pay etc.
New customer? Start Here.
