Back to Top
| Processor manufacturer | Intel |
| Processor generation | Intel Xeon Scalable 5th Gen |
| Processor base frequency | 2 GHz |
| Processor family | Intel Xeon Silver |
| Processor cores | 16 |
| Processor socket | FCLGA4677 |
| Processor model | 4514Y |
| Processor threads | 32 |
| Intel® UPI Speed | 16 GT/s |
| Processor operating modes | 64-bit |
| Processor cache | 30 MB |
| Box | |
| Processor boost frequency | 3.4 GHz |
| Stepping | R1 |
| Processor ARK ID | 237557 |
| Maximum internal memory supported by processor | 4000 GB |
| Memory types supported by processor | DDR5-SDRAM |
| Memory channels | Octa-channel |
| ECC |
| Discrete graphics adapter | |
| On-board graphics adapter | |
| On-board graphics adapter model | Not available |
| Discrete graphics adapter model | Not available |
| Thermal Design Power (TDP) | 150 W |
| Execute Disable Bit | |
| Use conditions | Server/Enterprise |
| Maximum number of PCI Express lanes | 80 |
| PCI Express slots version | 5.0 |
| Supported instruction sets | AMX, AVX, AVX 2.0, AVX-512, SSE4.2 |
| Embedded options available | |
| Scalability | 2S |
| Market segment | Server |
| Harmonized System (HS) code | 8542310001 |
| Export Control Classification Number (ECCN) | 5A992C |
| Commodity Classification Automated Tracking System (CCATS) | 740.17B1 |
| Intel Trusted Execution Technology | |
| Intel® Hyper Threading Technology (Intel® HT Technology) | |
| Intel® Speed Shift Technology | |
| Intel® Turbo Boost Technology | 2.0 |
| Intel® AES New Instructions (Intel® AES-NI) | |
| Intel® Transactional Synchronization Extensions | |
| Intel® Total Memory Encryption | |
| Intel® Control-flow Enforcement Technology (CET) | |
| Intel® Crypto Acceleration | |
| Intel® Platform Firmware Resilience Support | |
| Maximum Enclave Size Support for Intel® SGX | 64 GB |
| Mode-based Execute Control (MBE) | Y |
| Intel Software Guard Extensions (Intel SGX) | |
| Intel VT-x with Extended Page Tables (EPT) | |
| Intel 64 | |
| Intel® Deep Learning Boost (Intel® DL Boost) | |
| Intel Virtualization Technology (VT-x) | |
| Intel® Boot Guard | |
| Intel® Resource Director Technology (Intel® RDT) | Y |
| AVX-512 Fused Multiply-Add (FMA) units | 2 |
| Intel Virtualization Technology for Directed I/O (VT-d) | |
| Intel® OS Guard | |
| Intel® Volume Management Device (VMD) | |
| Intel® Total Memory Encryption - Multi Key | |
| Intel® QuickAssist Software Acceleration | |
| Intel® On Demand Feature Activation | |
| Intel® Data Streaming Accelerator (DSA) | 1 default devices |
| Intel® Advanced Matrix Extensions (AMX) | |
| Intel® Speed Select Technology – Core Power |
| Tcase | 79 °C |
| DTS Max | 90 °C |
| Number of UPI links | 2 |
| Package carrier | E1B |
| Status | Launched |
| Launch date | Q4'23 |
| Servicing status | Baseline Servicing |
| Processor package size | 77.5 x 56.5 mm |
| Maximum internal memory | 4000 GB |
on eligible items over $99
30 days
PayPal, Mastercard, Visa, Apple Pay etc.
New customer? Start Here.