Back to Top
| PDU types | Switched |
| Type | Single-phase |
| Rack capacity | 0U |
| Mounting | Horizontal/Vertical |
| Product colour | Black |
| Power plug | IEC 60309 |
| AC outlet types | C13 coupler, C15 coupler, C19 coupler, C21 coupler |
| Cable length | 1.8 m |
| Operating temperature (T-T) | -5 - 60 °C |
| Storage temperature (T-T) | -25 - 65 °C |
| Operating relative humidity (H-H) | 5 - 95 % |
| Storage relative humidity (H-H) | 5 - 95 % |
| Operating altitude | 0 - 3048 m |
| Non-operating altitude | 0 - 15240 m |
| Operating temperature (T-T) | 23 - 140 °F |
| Nominal input voltage | 208 V |
| AC input frequency | 50 - 60 Hz |
| Maximum current | 48 A |
| Block 1 output current | 60 A |
| Block 2 output current | 60 A |
| Nominal output voltage | 208 V |
| Output voltage | 208 V |
| Load capacity | 17300 VA |
| Maximum input current per phase | 60 A |
| Maximum total current draw per phase | 48 A |
| Maximum power | 17300 W |
| Power protection features | Overload |
| Width | 111 mm (4.33 ") |
| Depth | 76 mm (2.96 ") |
| Height | 1833 mm (71.49 ") |
| Weight | 14540 g (32.06 lbs) |
| Package weight | 19960 g |
| Package width | 221 mm |
| Package depth | 112 mm |
| Package height | 2149 mm |
on eligible items over $99
30 days
PayPal, Mastercard, Visa, Apple Pay etc.
New customer? Start Here.
