2U, Intel Xeon D-1567, 16 GB DDR4 ECC RDIMM (128 GB Max), 24 Drive Bays 2.5" HDD/SSD (Diskless)
It is ideal for businesses looking for high-speed infrastructure that responds fast under I/O intensive workloads. The FS3600 is 10GbE-ready and can be easily integrated into existing LAN environments, with a competitive total cost of ownership.
Key features of the Synology FS3600 include:
FS3600 is a 24-bay all-flash Synology NAS for enterprise use that boosts the performance of I/O sensitive applications, such as databases, virtual machines, or online transaction processing (OLTP). Featuring a 12-core CPU and high-speed network connection, FS3600 delivers over 195,000 iSCSI 4K random write IOPS1 to satisfy enterprise demand for high-speed infrastructure.
Synology iSCSI storage fully supports most virtualization solutions to enhance work efficiency with easy management interface. VMware vSphere 6 and VAAI integration helps offload storage operations and optimizes computation efficiency. Windows Offloaded Data Transfer (ODX) speeds up data transfer and migration rate. OpenStack Cinder support turns your Synology NAS into a block-based storage component.
Synology Office is a collaboration package combining the convenience and usability of the public cloud with private cloud privacy and security. It enables seamless collaboration on documents and spreadsheets in a protected environment.
The Btrfs file system introduces advanced storage technologies and optimized snapshots to prevent data corruption and reduce maintenance overheads. It offers flexible, efficient data protection and recovery tools while ensuring high-level data integrity.
| Supported storage drive interfaces | Serial ATA III, Serial Attached SCSI (SAS) |
| RAID support | |
| Hot-swap drive bays | |
| Supported file systems | BTRFS, FAT, HFS+, NTFS, exFAT, ext3, ext4 |
| Storage drives installed | |
| Installed storage drive type | N |
| Supported storage drive types | HDD & SSD |
| Number of storage drives supported | 24 |
| Processor model | D-1567 |
| Processor frequency | 2.1 GHz |
| Processor cores | 12 |
| Processor family | Intel Xeon D |
| L3 cache | 18 MB |
| Processor boost frequency | 2.7 GHz |
| Processor threads | 24 |
| Internal memory type | DDR4 |
| Maximum RAM supported | 128 GB |
| Internal memory | 16 GB |
| Memory form factor | DIMM |
| Memory slots | 4 |
| Ethernet LAN | |
| Ethernet LAN data rates | 10,100,1000,10000 Mbit/s |
| iSCSI support | |
| Supported network protocols | SMB, AFP, NFS, FTP, WebDAV, CalDAV, iSCSI, Telnet, SSH, SNMP, VPN (PPTP, OpenVPN™, L2TP) |
| Dynamic DNS (DDNS) |
| USB 3.0 (3.1 Gen 1) Type-A ports quantity | 2 |
| Ethernet LAN (RJ-45) ports | 6 |
| USB port |
| Chassis type | Rack (2U) |
| Cooling type | Active |
| Product colour | Black |
| Number of fans | 4 fan(s) |
| Fan diameter | 80 mm |
| Type | NAS |
| Device class | Small & Medium Business |
| Backup function | |
| Backup features | Cloud, USB drive |
| Noise level | 57 dB |
| Power supply location | Built-in |
| Power supply unit (PSU) capacity | 500 W |
| Number of power supply units | 1 |
| Redundant power supply (RPS) support | |
| AC input voltage | 100 - 240 V |
| AC input frequency | 50/60 Hz |
| Width | 482 mm (18.8 ") |
| Depth | 724 mm (28.24 ") |
| Height | 88 mm (3.43 ") |
| Weight | 14900 g (32.85 lbs) |
| Operating temperature (T-T) | 0 - 35 °C |
| Operating relative humidity (H-H) | 5 - 95 % |
| Storage relative humidity (H-H) | 5 - 95 % |
| Storage temperature (T-T) | -20 - 60 °C |
| RoHS compliance |
| Intel |
on eligible items over $99
30 days
PayPal, Mastercard, Visa, Apple Pay etc.
New customer? Start Here.