Back to Top
| Output power capacity | 450 VA |
| Output power | 255 W |
| Input operation voltage (min) | 88 V |
| Input operation voltage (max) | 139 V |
| Output operation voltage (max) | 120 V |
| Surge energy rating | 180 J |
| Maximum current | 5 A |
| Output frequency regulation | 50/60 Hz |
| AC outlet types | NEMA 5-15R, NEMA 5–15R |
| Cable length | 1.52 m |
| AC outlets quantity | 6 AC outlet(s) |
| Battery technology | Sealed Lead Acid (VRLA) |
| Battery recharge time | 8 h |
| Battery life (max) | 5 year(s) |
| Form factor | Mini tower |
| Product colour | Black |
| Display | LED |
| UPS topology | Standby (Offline) |
| Waveform | Square |
| Audible alarm(s) | |
| Audible alarm modes | Alarm when on battery, Low battery alarm |
| Input frequency | 50/60 Hz |
| Operating temperature (T-T) | 0 - 40 °C |
| Storage temperature (T-T) | -20 - 50 °C |
| Operating relative humidity (H-H) | 0 - 95 % |
| Storage relative humidity (H-H) | 0 - 95 % |
| Certification | California (CEC) Battery Charger, cTUVus, ENERGY STAR (USA), FCC Part 15 Class B |
| Width | 253 mm (9.87 ") |
| Depth | 105 mm (4.1 ") |
| Height | 140 mm (5.46 ") |
| Weight | 2600 g (5.73 lbs) |
| Package width | 315 mm |
| Package depth | 140 mm |
| Package height | 220 mm |
| Package weight | 3000 g |
| RoHS, ENERGY STAR |
on eligible items over $99
30 days
PayPal, Mastercard, Visa, Apple Pay etc.
New customer? Start Here.
