ECO Series 120V 550VA 300W Energy-Saving Standby UPS with USB port and 8 Outlets
Supports green energy savings via built-in Eco outlets that automatically power off unused computer accessories like printers or multi-media speakers when the computer is not in use. Full load efficiency rating of 99% also offers energy-savings and cooler operation by limiting UPS power consumption to only 3 watts!
Eco-friendly design meets strict RoHS environmental standards. Provides uninterrupted transition to battery-derived AC output during brownouts and power failures with enough runtime to save and shutdown connected equipment without data loss. Offers complete protection in an ultra-compact desktop or wall-mountable housing. Includes 4 battery supported outlets for computer, monitor and two vital system peripheral, plus 4 additional surge suppression-only outlets for accessories not requiring battery support.
Three of the surge-only outlets are designated Eco outlets that can be configured to automatically power-off when the computer enters standby mode or is shutdown. USB port enables UPS configuration options and unattended system shutdown without data loss in the case of extended power failure. USB cable included.
Built-in single line RJ11 phone suppression protects modem, fax machine, cordless phone or other accessories with a dialup/DSL phone connection. Built-in audible alarm and front panel LEDs offer continuous status information regarding line and battery power operation. 550VA / 300 watt power handling ability supports entry-level PC systems for up to 17 minutes during power fail conditions. $100,000 connected equipment insurance (USA, Puerto Rico, & Canada Only).
| Output power capacity | 550 VA |
| Output power | 300 W |
| Input operation voltage (max) | 120 V |
| Output operation voltage (min) | 115 V |
| Output operation voltage (max) | 120 V |
| Power supply input frequency | 60 Hz |
| Surge energy rating | 420 J |
| Efficiency | 99 % |
| Maximum current | 10 A |
| Output voltage regulation | 5 % |
| AC outlet types | NEMA 5–15R |
| Power plug | NEMA 5-15P |
| Cable length | 1.8 m |
| AC outlets quantity | 8 AC outlet(s) |
| USB 2.0 ports quantity | 1 |
| Modem (RJ-11) ports | 1 |
| Ethernet LAN (RJ-45) ports | 1 |
| Typical backup time at half load | 10 min |
| Cold start | |
| Hot-swap battery | |
| Battery voltage | 12 V |
| Form factor | Tower |
| Rack capacity | 2U |
| Product colour | Black |
| Material | ABS synthetics |
| UPS topology | Standby (Offline) |
| Number of input phases | 1 |
| EMI/RFI noise filtering | |
| Surge protection | |
| Surge protection features | Telephone |
| Waveform | Sine |
| LED indicators | Y |
| Audible alarm(s) |
| Operating temperature (T-T) | 0 - 40 °C |
| Storage temperature (T-T) | -15 - 50 °C |
| Operating relative humidity (H-H) | 0 - 95 % |
| Certification | UL1778, CSA, NOM, FCC |
| Energy Star certified | |
| RoHS compliance |
| Width | 276 mm (10.76 ") |
| Depth | 146 mm (5.69 ") |
| Height | 78 mm (3.04 ") |
| Weight | 3000 g (6.61 lbs) |
| Package width | 330 mm |
| Package depth | 203 mm |
| Package height | 104 mm |
| Package weight | 3200 g |
| Non-operating relative humidity (non-condensing) | 0 - 95 % |
on eligible items over $99
30 days
PayPal, Mastercard, Visa, Apple Pay etc.
New customer? Start Here.