Back to Top
| Hard drive capacity | 5000 GB |
| Hard drive speed | 5400 RPM |
| Storage drive buffer size | 8 MB |
| Hard disk average seek time | 12 ms |
| USB version | 3.2 Gen 1 (3.1 Gen 1) |
| USB connector | USB Type-A / USB Type-C |
| USB data transfer rates | 5000 Mbit/s |
| Windows operating systems supported | Y |
| Mac operating systems supported | Y |
| Linux operating systems supported | Y |
| Bus powered | USB |
| Security algorithms | 256-bit AES-XTS, FIPS 140-2 |
| Product colour | Black |
| Housing material | Aluminium |
| Certification | FC CE | FIPS 140-2 Level 3 Validation ECCN / HTS / Cage Code: 5A992.c / 8471.70.2000 / 3VYK8 NIST Cert. #3603 |
| Width | 77 mm (3 ") |
| Depth | 24.5 mm (0.96 ") |
| Height | 122 mm (4.76 ") |
| Weight | 388 g (0.86 lbs) |
| Data transfer rate (max) | 5000 Mbit/s |
| Y | |
| Y | |
| Y |
on eligible items over $99
30 days
PayPal, Mastercard, Visa, Apple Pay etc.
New customer? Start Here.