Back to Top
| Hard drive capacity | 16000 GB |
| Device type | HDD |
| USB connector type | USB Type-A, USB Type-C |
| USB version | 3.1 (3.1 Gen 2) |
| USB connectivity | |
| Thunderbolt technology | |
| Wi-Fi |
| Data transfer rate | 10000 Mbit/s |
| USB data transfer rates | 5000 Mbit/s |
| RAID support | |
| Windows operating systems supported | Windows 10, Windows 10 Education, Windows 10 Education x64, Windows 10 Enterprise, Windows 10 Enterprise x64, Windows 10 Home, Windows 10 Home x64, Windows 10 IOT Core, Windows 10 Pro, Windows 10 Pro x64, Windows 7, Windows 7 Enterprise, Windows 7 Enterprise x64, Windows 7 Home Basic, Windows 7 Home Basic x64, Windows 7 Home Premium, Windows 7 Home Premium x64, Windows 7 Professional, Windows 7 Professional x64, Windows 7 Starter, Windows 7 Starter x64, Windows 7 Ultimate, Windows 7 Ultimate x64, Windows 8.1, Windows 8.1 Enterprise, Windows 8.1 Enterprise x64, Windows 8.1 Pro, Windows 8.1 Pro x64, Windows 8.1 x64 |
| Mac operating systems supported | Mac OS X 10.10 Yosemite, Mac OS X 10.11 El Capitan, Mac OS X 10.12 Sierra, Mac OS X 10.9 Mavericks |
| USB powered | |
| External power adapter |
| Product colour | Black |
| Operating temperature (T-T) | 5 - 35 °C |
| Storage temperature (T-T) | -20 - 65 °C |
| Width | 100 mm (3.9 ") |
| Depth | 160 mm (6.24 ") |
| Height | 180 mm (7.02 ") |
| Weight | 2290 g (5.05 lbs) |
| Cables included | USB, USB Type-C |
| User guide | |
| Bundled software | WD Discovery, WD Backup, WD Security, WD Drive Utilities |
on eligible items over $99
30 days
PayPal, Mastercard, Visa, Apple Pay etc.
New customer? Start Here.
