Back to Top
| Graphics processor family | AMD |
| Graphics processor | Radeon RX 7700 XT |
| Processor boost clock speed | 2854 MHz |
| Maximum resolution | 7680 x 4320 pixels |
| CUDA | |
| Stream processors | 3456 |
| Parallel processing technology support | Not supported |
| Maximum displays per videocard | 4 |
| Discrete graphics adapter memory | 12 GB |
| Graphics adapter memory type | GDDR6 |
| Memory bus | 192 bit |
| Data transfer rate | 18 Gbit/s |
| Interface type | PCI Express x16 4.0 |
| HDMI ports quantity | 1 |
| HDMI version | 2.1 |
| DisplayPort version | 2.1 |
| DisplayPorts quantity | 3 |
| DirectX version | 12 Ultimate |
| OpenGL version | 4.6 |
| HDCP | |
| Dual Link DVI | |
| TV tuner integrated |
| Cooling type | Active |
| Number of fans | 2 fan(s) |
| Illumination | |
| Illumination colour | White |
| Product colour | Black |
| Minimum system power supply | 750 W |
| Supplementary power connectors | 2x 8-pin |
| Windows operating systems supported | Windows 10 x64, Windows 11 x64 |
| Quick installation guide |
| Weight | 985 g (2.17 lbs) |
| Width | 51 mm (1.99 ") |
| Depth | 266 mm (10.37 ") |
| Height | 130 mm (5.07 ") |
| Package type | Box |
| 54 | |
| 48 |
on eligible items over $99
30 days
PayPal, Mastercard, Visa, Apple Pay etc.
New customer? Start Here.
