Back to Top
| Graphics processor family | NVIDIA |
| Graphics processor | RTX A1000 |
| Maximum resolution | 7680 x 4320 pixels |
| Parallel processing technology support | Not supported |
| CUDA | |
| CUDA cores | 2304 |
| Discrete graphics adapter memory | 8 GB |
| Graphics adapter memory type | GDDR6 |
| Memory bus | 128 bit |
| Memory bandwidth (max) | 192 GB/s |
| Interface type | PCI Express 4.0 |
| HDMI ports quantity | 0 |
| DisplayPorts quantity | 0 |
| DVI-I ports quantity | 0 |
| DisplayPort version | 1.4a |
| Mini DisplayPorts quantity | 4 |
| DVI-D ports quantity | 0 |
| DirectX version | 12.0 |
| Shader model version | 6.6 |
| OpenGL version | 4.6 |
| OpenCL version | 3.0 |
| HDCP version | 2.2 |
| HDCP | |
| Dual Link DVI | |
| TV tuner integrated |
| Cooling type | Active |
| Number of fans | 1 fan(s) |
| Form factor | Half-Height/Half-Length (HH/HL) |
| Number of slots | 1 |
| Product colour | Black |
| Power consumption (typical) | 50 W |
| Height | 68.58 mm (2.67 ") |
| 162.56 |
on eligible items over $99
30 days
PayPal, Mastercard, Visa, Apple Pay etc.
New customer? Start Here.