The x16 interface allows you to plug this card into any PCIe 3.0 x16 slot, and with PCIe 4.0 motherboards, you can achieve throughput speeds of up to 256 Gb/s.
With a 14-watt drive output, Asus HYPER M.2 X16 GEN 4 CARD interface cards adapter Internal ensures that each drive installed functions at optimum efficiency, increasing power and balance.
The ASUS Hyper M.2 x16 Gen 4 Card supports RAID-on-CPU on Intel X299, Z390, Z370, and future platforms, as well as PCIe 4.0 NVMe RAID on AMD TRX40 and X570 platforms.
When compared to PCIe 3.0, the ASUS Hyper M.2 x16 Gen 4 Card features PCIe 4.0, which doubles the bandwidth per lane. It has four M.2 slots and can provide up to 256 Gbps of bandwidth per card, which is 8X the bandwidth of a single PCIe 3.0 drive.
The card, which is designed for the current generation of NVMe drives, includes an updated power supply that supplies up to 14W of power per drive, as well as a huge heatsink and an active fan to keep drives cool for best performance.
| Internal | |
| Host interface | PCIe |
| Output interface | M.2 |
| Expansion card standard | PCIe 4.0 |
| Number of M.2 (M) slots | 4 |
| Plug and Play | |
| Purpose | PC |
| Product colour | Black, Silver |
| Data transfer rate (max) | 256 Gbit/s |
| Cooling type | Active |
| Number of fans | 1 fan(s) |
| Number of expansion slots | 4 |
| LED indicators | Y |
| Easy to install |
| Width | 122 mm (4.76 ") |
| Depth | 270 mm (10.53 ") |
| Height | 15 mm (0.59 ") |
| Quantity | 1 |
| Package type | Box |
on eligible items over $99
30 days
PayPal, Mastercard, Visa, Apple Pay etc.
New customer? Start Here.
